Symbole ozdób choinkowych

SYMBOLIKA OZDÓB CHOINKOWYCH

„Dzięki dekoracjom roślinnym choinka sprawia, że człowiek żyje długo (orzech, żołądź, szyszka, kwiat) i jest przy tym idealnie zdrowy (jabłko, orzech), płodny (orzech, szyszka), dokonuje mądrych wyborów (orzech, jabłko). Czuje się szczęśliwy (grzybek) i kochany (jabłko, orzech). Smakuje cielesnych przyjemności (jabłko), ale też wchodzi w kontakt z nadprzyrodzoną mocą boską (jabłko), która sprzyjając mu, zapewnia dostatek (owoce, jabłko, orzech, żołądź), także wzmagając urodzaj w nadchodzącym roku (owoce, szyszka).”

Katarzyna Smyk

„Choinka w kulturze polskiej. Symbolika drzewka i ozdób”

Bożonarodzeniowa choinka, symbolizuje drzewo wiadomości – dobrego i złego. A jej ozdoby to symbole wiadomości.

BOMBKA W KSZTAŁCIE KULI

Kolistość zdobienia choinki i kulistość bombek choinkowych są symbolem ciągłości i powtarzalności życia ludzkiego, odradzania się, nieskończoności i całości stworzenia, a przede wszystkim wiecznej

natury Boga.

PTAK

Uniwersalny symbol szczęścia i radości. Ptaki są posłańcami boskiej miłości i pokoju. Przynoszą dobrą nowinę, zwiastują dobrobyt i radość. Kształt dość trudny do wykonania. W Niemczech całe rodziny specjalizowały się tylko i wyłącznie w produkcji szklanych ptaków.

RYBA

To wczesnochrześcijański symbol Jezusa Chrystusa. Obecność ryb na choince wskazuje na fakt narodzenia Jezusa.

JAJKO

Jajko jako uniwersalny zalążek życia, pomnaża je oraz chroni. Na całym świecie jest symbolem pomyślności i powodzenia.

OWOC

Symbol dostatku i urodzaju, również w wierzeniach ludowych owoc jest rodzajem daru dla Pana Jezusa, by ten zapewnił zdrowie i urodzaj na cały rok.

JABŁKO

Ma wiele znaczeń: oznacza grzech pierworodny, przypominając, że Jezus narodził się, by odkupić ludzkość. Jest również symbolem życia i zdrowia oraz miłości. Rajskie jabłuszka zawieszone na choince miały zapewnić urodę i zdrowie.

SZYSZKA, ŻOŁĄDŹ, ORZECH

To symbole płodności i urodzaju, zawieszone na choince miały zapewnić domownikom dobrobyt, zdrowie i siłę.

SZPIC CHOINKOWY

Symbolizuje Gwiazdę Betlejemską, która zaprowadziła Trzech Króli do małego Jezuska w stajence.

Gwiazda na choince ma zapewnić domownikom bezpieczny powrót do domu.