Wzornik Dolnośląski
KONCEPCJA WSPÓŁCZESNEGO WZORU REGIONALNEGO, KTÓRY ODZWIERCIEDLA HISTORIĘ DOLNEGO ŚLĄSKA ORAZ DZIEDZICTWO KULTUROWE JEGO MIESZKAŃCÓW.

MOZAIKA TRADYCJI
Kompozycje Wzornika Dolnośląskiego są połączeniem pojedynczych motywów dekoracyjnych, charakterystycznych dla regionów, z których przyjechali na Dolny Śląsk osadnicy po 1945 roku.
Wykropkowane lilijki, girlandy, parzenice, wiatraczki, kwiatki, słonka, rozety, wachlarze i inne detale zdobnicze układają się w swoistą mozaikę kultur i tradycji, podkreślając zróżnicowanie etniczne dolnoślązaków.
Każda kompozycja jest inna.
Jeden motyw pasuje do drugiego, wszystkie nawiązują do etnograficznego bogactwa regionu.

KONCEPCJA
Wzornik Dolnośląski (certyfikowany przez Urząd Patentowy, nr 27264) jest niematerialnym dziedzictwem kulturowym, łączącym przeszłość z przyszłością.
Buduje wspólną tożsamość kulturową grup etnicznych, które osiedliły się na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej.
Dzięki łączeniom różnych wzorów ludowych Wzornik pozostaje aktualny dla obecnych mieszkańców Dolnego Śląska, dając im poczucie społecznej przynależności kulturowej i ciągłości w czasie.

GENEZA
Dolny Śląsk to region, w którym po roku 1945 r. nie zachowała się odrębność kulturowa.
Ludność jest zróżnicowana etnograficznie, tworząc mozaikę tradycji i kultur różnych regionów Polski, kresów wschodnich a obecnie również wielu mniejszości narodowych.
Geneza Wzornika Dolnośląskiego sięga tradycji tworzenia pisanek wiszeńskich, powstających w pracowni artystycznej Ryszarda Glegoły.
Film Wzornik Dolnośląski – mozaika tradycji opowiada o przerwanej ciągłości kulturowej i wizji regionalnego wzoru, budującego wspólną tożsamość społeczną obecnych mieszkańców Dolnego Śląska. (TUTAJ link do filmu)

ZASADY TWORZENIA
Wzornik Dolnośląski jest indywidualną wizją dekoratora, który tworzy graficzne kompozycje, kierując się następującymi zasadami:
Wzornik jest kompozycją złożoną z pojedynczych motywów wzorniczych, co najmniej dwóch grup kulturowych, które osiedliły się na Dolnym Śląsku po roku 1945.
Wzory są konturowe, wykonane przerywaną, monochromatyczną linią kropkową na jednolitym tle.
Bazą są pojedyncze motywy wzornicze, zaczerpnięte z ludowych strojów, sztuki użytkowej i plastyki obrzędowej dawnego Dolnego Śląska.

AMBASADA
Ambasadą Wzornika Dolnośląskiego jest Muzeum Bombki w Miliczu.
Znajduje się w sercu Doliny Baryczy – w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym – w dawnej manufakturze szklanych ozdób choinkowych.
Misją Ambasady jest upowszechnianie koncepcji Wzornika poprzez różne działania popularyzujące tradycję, historię i dziedzictwo kulturowe regionu.
W muzeum są organizowane lekcje muzealne, warsztaty zdobienia bombek Wzornikiem Dolnośląskim i prowadzona sprzedaż regionalnych pamiątek zdobionych Wzornikiem.

MANUFAKTURA BOMBKI DOLNOŚLĄSKIEJ
Przy Ambasadzie działa manufaktura Bombek Dolnośląskich, certyfikowanych przez Urząd Patentowy, nr 346710 oraz wyróżnionych znakiem jakości Dolina Baryczy Poleca.
Bombki Dolnośląskie są unikatowym rękodziełem kodującym informacje o historii i etnograficznej specyfice Dolnego Śląska.
Każda bombka jest inna, zdobiona techniką przypominającą malowanie wydmuszek woskiem.
Wszystkie wyróżniają się niepowtarzalnym wzornictwem i precyzją.

BOMBKA DOLNOŚLĄSKA REGIONALNA PAMIĄTKA
Ręcznie zdobione bombki są doskonałym pomysłem na prezent o każdej porze roku.
Budzą pozytywne skojarzenia z domową atmosferą, serdecznymi więziami międzyludzkimi, kreatywnością i tradycją.
Bombka Dolnośląska to oryginalny gadżet związany z historią regionu i twórczą pracą ludzkich rąk.

WARSZTATY
Całoroczna oferta warsztatów zdobienia Wzornikiem Dolnośląskim jest skierowana do grup zorganizowanych – dorosłych, szkolnych i przedszkolnych.
Dla Klientów indywidualnych warsztaty zdobienia bombek i lekcje muzealne są organizowane okolicznościowo w wybrane weekendy (sprawdź w wydarzeniach > TUTAJ).
W sklepiku przymuzealnym są dostępne również zestawy artystyczne do samodzielnej nauki zdobienia Wzornikiem, dla różnych grup wiekowych.
Sprawdź ofertę i cennik warsztatów > TUTAJ