Wzornik Dolnośląski
Wzornik Dolnośląski jest koncepcją współczesnych wzorów regionalnych, które odzwierciedlają tradycje, kulturę i historię Dolnego Śląska.
KONCEPCJA
Wzornik Dolnośląski jest niematerialnym dziedzictwem kulturowym, budującym poczucie tożsamości regionalnej Dolnoślązaków.
Zakłada on tworzenie luźnych kompozycji graficznych, złożonych z pojedynczych wzorów ludowych, charakterystycznych dla wyodrębnionych grup etnicznych, które osiedliły się na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej. Bazą każdej kompozycji są pojedyncze, koronkowe motywy wzornicze z ludowych strojów, kilimów i plastyki obrzędowej.
Ważnym, unikatowym aspektem tworzenia kompozycji Wzornika Dolnośląskiego jest metoda nakładania wzorów za pomocą niezwykłego kunsztu techniki igłowej – dziś farbą, dawniej wykonywanej woskiem.
GENEZA
Dolny Śląsk to region, w którym po roku 1945 r. nie zachowała się odrębność kulturowa. Ludność jest zróżnicowana etnograficznie, tworząc swoistą mozaikę tradycji i kultur różnych regionów Polski, kresów wschodnich a obecnie również wielu mniejszości narodowych.
Dzięki twórczym przekształceniom Wzornik pozostaje aktualny dla wielu grup etnicznych zamieszkujących obecnie Dolny Śląsk, dając im poczucie społecznej przynależności kulturowej i ciągłości w czasie.
Geneza Wzornika Dolnośląskiego sięga tradycji tworzenia pisanek wiszeńskich, powstających w pracowni artystycznej Ryszarda Glegoły. Inspiracją artysty były zasoby rękodzieła przywiezionego w latach czterdziestych ubiegłego wieku na Ziemie Odzyskane przez repatriantów z Centralnej Polski i dawnych wschodnich rubieży.
AMBASADA
Ambasadą Wzornika Dolnośląskiego jest Muzeum Bombki w Miliczu, które znajduje się w sercu Doliny Baryczy – w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym – w dawnej manufakturze szklanych ozdób choinkowych. Fabryka działała nieprzerwanie od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku do 2008 roku.
Obecni właściciele nadali temu miejscu nowe funkcje związane z kulturą, edukacją i sztuką, zachowując ducha miejsca – w szacunku do pracy ludzkich rąk i twórczych umysłów. Przy muzeum funkcjonuje Kawiarnia Stara Bombkarnia ze sklepem firmowym i infopunktem dla obszaru Doliny Baryczy, Centrum Kreatywnej Edukacji i Twórczej Zabawy oraz baza szkoleniowo – konferencyjna.
Na miejscu działa manufaktura Bombek Dolnośląskich i są prowadzone warsztaty zdobienia Wzornikiem Dolnośląskim. W sklepie firmowym można nabyć Bombki Dolnośląskie, które posiadają certyfikat Urzędu Patentowego i znak jakości Dolina Baryczy Poleca.
WARSZTATY
Muzeum Bombki – Ambasada Dolnośląskiego Wzornika – nie tylko chroni i udostępnia zgromadzone zbiory bombek ale również wchodzi w rolę edukatora i moderatora warsztatów zdobienia Wzornikiem Dolnośląskim.
Całoroczna oferta warsztatowa jest skierowana do grup zorganizowanych – dorosłych, szkolnych i przedszkolnych (sprawdź w ofercie edukacyjnej TUTAJ) . Dla Klientów indywidualnych warsztaty zdobienia bombek i lekcje muzealne są organizowane okolicznościowo w wybrane weekendy (sprawdź w wydarzeniach TUTAJ).
W sklepiku przymuzealnym są dostępne również zestawy artystyczne do samodzielnej nauki zdobienia Wzornikiem.