BOMBKA DOLNOŚLĄSKA

Bombka Dolnośląska to artystyczna regionalna pamiątka, zdobiona Wzornikiem Dolnośląskim. Koncepcja Wzornika zakłada dowolne łączenie ludowych motywów dekoracyjnych, charakterystycznych dla regionów, z których przyjechali na Dolny Śląsk osadnicy po 1945 roku. Tworzenie Wzornika Dolnośląskiego jest indywidualną wizją dekoratora, dzięki czemu każda bombka jest inna. Jeden motyw pasuje do drugiego, wszystkie nawiązują do etnograficznego bogactwa regionu. Bombki są zdobione techniką zbliżoną do malowania wydmuszek woskiem. Dekorator, cienkim, ostro zakończonym narzędziem, na powierzchnię bombki nanosi akryl i stawiając kropkę przy kropce tworzy kompozycje Wzornika Dolnośląskiego. Bazą każdej kompozycji są dekory zaczerpnięte z haftów i tradycyjnej sztuki plastycznej dawnego Dolnego Śląska.

W 2021 roku Departament Znaków Towarowych w Urzędzie Patentowym RP wydał decyzję o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy słowno-graficzny dolnośląski WZORNIK mozaika tradycji dolnośląska bombka pod numerem Z.525426.

Bombka Dolnośląska objęta jest systemem promocji Dolina Baryczy Poleca i otrzymała Znak w kategorii „Rękodzieło”.

Kup Bombkę Dolnośląską

Zapraszamy do naszego muzealnego sklepu, który mieści się w Kawiarni Stara Bombkarnia w Miliczu przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 3.
Godziny otwarcia można sprawdzić -> TUTAJ

Bombkę Dolnośląską można również kupić on-line za pośrednictwem sklepu regionalnego Dolina Baryczy.

Bombka Dolnośląska – regionalny produkt turystyczny Dolnego Śląska